Home / LEADER realizētie projekti / Īstenots projekts “Viļakas viduslaiku pils maketa izgatavošana”

Īstenots projekts “Viļakas viduslaiku pils maketa izgatavošana”

Projekta īstenotājs: Viļakas novada dome

Projekta vadītājs: Viļakas novada muzeja vadītāja- Rita Gruševa, tālr.28386859, epasts: vilakasnovadamuzejs@vilaka.lv

Projekta Nr.: 20-07-AL19-A019.2201-000010

Projekta kopējās izmaksas: 9120,00 EUR,no kā publiskais/ELFLA finansējums sastāda 8208,00 EUR, Viļakas novada domes līdzfinansējums un PVN likmes segšana sastāda 1915,20 EUR.

Projekta mērķis: Izgatavot Viļakas viduslaiku pils maketu, piegādāt un uzstādīt uz Viļakas ezera salas. Makets nepieciešams, lai cilvēki labāk spētu vizuāli uztvert pils vēsturi, salīdzināt un domāt par sava novada vēsturi un tās nozīmi vēsturiskajos procesos.

Projekts atbalstīts Lauku atbalsta dienesta izsludinātajā Leader konkursā projektā “Viļakas viduslaiku pils maketa izgatavošana”. Rīcības grupā 2.1. Vietējās teritorijas, ieskaitot dabas un kultūras mantojuma objektus, sakārtošana pakalpojumu pieejamībai, kvalitātei un sasniedzamībai.

Viļakas ezera sala ar pilsdrupām ir unikāls dabas un kultūrvēsturiskais mantojums. Sala ar savām pilsdrupām ir nozīmīgs Viļakas novada identitātes simbols. Kādreiz uz salas 13.gs tika uzbūvēta Marienhauzenas (Viļakas pils), kuru nocietināja 16.gs. Pils bija tā laika sabiedrības un sociālais centrs, kad pamazām ap salu ezera krastos sāka attīstīties Viļakas miests, laika gaitā kļūstot par pilsētu. Viļakas pilsdrupas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, taču Viļakas pils arheoloģijas piemineklis. Viļakas ezera pilsdrupas vieno paaudzes. Cilvēkus vienmēr ir interesējis kā šī pils varēja izskatīties.

Maketa arhitekts A.Lapiņš, dizainers G.Jansons (Sia “Arhitektoniskās izpētes grupa”), realizācija J.Vaivods (Sia “Kalums”), tēlnieks K. Alainis. Makets domāts arī kā taktils uzskates līdzeklis, cilvēkiem, kas sliktāk redz, to varētu arī aptaustīt. Maketam ir gan informatīvā, gan mākslinieciskā vērtība. Arhitekti radījuši maketa izgatavošanas koncepciju ar paskaidrojumiem.

2020.gada 9.oktobrī tika atklāts pontona tilts un skatu tornis uz salu, tūrismu plūsma fantastiski liela. Lai pēc iespējas vairāk cilvēki varētu iedomāties kā pils izskatījās ir uzstādīts pils makets. Pils maketa izgatavošanai ir izmantoti atbilstoši vides materiāli, kā arī ir izveidots paskaidrojošais teksts lāzergriezumā, blakus tekstam lāzergravēts QR kods ar saiti uz pašvaldības mājas lapu. Makets izgatavots no nerūsējošā tērauda loksnēm, uz tā nostiprināts alumīnija salas reljefs. Uz reljefa izvietots simbolisks pils makets granītā ar raupjo virsmu. Starp nerūsējošā tērauda un alumīnija plāksnēm izvietota caurspīdīga organiskā stikla loksne ar tajā iestrādātām LED gaismas diodēm, saslēgtas ar saules baterijas paneli. Iestājoties tumsai, makets tiek apgaismots uz 3h.

Mainīt teksta izmēru