Pašos vasaras saulgriežos no 20.06. līdz 24.06.2022. delegācija no Ziemeļlatgales partnerības 5 cilvēku sastāvā – valdes priekšsēdētāja Mārīte Orniņa, valdes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Saide, stratēģijas administratīvā vadītāja Ieva Leišavniece, valdes locekle Daina Tutiņa, stratēģijas administratīvā vadītāja asistente Sandra Igaune – devās uz starptautisko konferenci LINC 2022. Konference pēc divu gadu pārtraukuma norisinājās Čehijā, Morāvijas ziemeļos, Jeseníky kalnu ieskautā dabas ainavā.
Konference LINC nozīmē LEADER iedvesmota tīkla kopiena (LEADER Inspired Network Community). LINC ir Eiropas mēroga konference, kas apvieno dažādu valstu LEADER pieejas īstenotāju pieredzes apmaiņu netipiskā veidā, iekļaujot to sporta pasākumos, Eiropas kulinārijas tradīciju apzināšanā un tīklošanās norisēs. Pasākuma laikā iespējams iepazīties ar dažādu valstu pieredzi LEADER īstenošanā un dibināt kontaktus ar starptautiskiem dalībniekiem
Pasākums tika atklāts 21.06.2022. Šumperkā ar valstu pārstāvju parādes gājienu cauri pilsētai un atklāšanas ceremoniju Šumperkas pilsētas laukumā. Latviju pārstāvēja vietējo rīcības grupu pārstāvji un Latvijas lauku foruma pārstāvji, kas bija saskaņoti tērpušies izmantojot Latvijas tradicionālos tautu tērpus , linu tērpus un tautiskās jostas, kas pievērsa ikviena LINC konferences dalībnieka uzmanību. Atklāšanas ceremonijā dalībniekus sveica Šumperkas pilsētas mērs Tomāšs Spurnijs un organizatoru VRG Šumperský venkov vadītājs Radim Sršeň. Svinīgajā vakarā, kas notika kultūras centrā Rapotinā, apmeklētājus svinīgi uzrunāja Olomoucas apgabala prezidents Jozefs Sucháneka un Čehijas parlamenta deputāts Miroslavs Adámeka. Kultūras programmā dalībnieki baudīja Moravia Big Band lielisko izstāšanos un vienius no labākajiem čehu svinga dziedātājiem Dasha un Jan Smigmator.
22.06.2022. turpinājās kā mācību un pieredzes stāstu diena(Study tour), kur LINC konferences dalībnieki no 10 braucieniem varēja izvēlēties piemērotāko un sev saistošāko pieredzes braucienu, ko organizēja vietējo rīcības grupu pārstāvji. Pasākumā varēja apskatīt LEADER īstnotos projektus reģionā un attīstības tendences.
Pieredzes stāstu tūrē “Bizness laukos un veiksmīgi reģionālie uzņēmumi “ piedalījās valdes priekšsēdētājas vietnieks Ivars Saide. Kā vienu no interesantākajiem objektiem viņš atzīmē Čehijas skrejriteņu ražotāju Kostka scooters, kas ražo skrejriteņus (footbike) neparastā dizainā ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem. Apkates laikā bija iespējams redzēt kā top footbike skrejriteņi un doties testa braucienā. Šajā reģionā ražotājs ir nozīmīgs vietējās ekonomikas atbalsts. Apmeklētais bioloģiskās pārtikas ražotājs PRO-BIO viens no pirmajiem un lielākajiem bioloģiskās pārtikas ražotājiem Čehijā. Uzņēmumā tiek izmantotas 3 dzirnavas, iepakošanas līnija, vairākas noliktavas un savā klāstā tas piedāvā vairāk nekā 1500 bioloģisko produktu un ap 40 bioloģisko sēklu veidu.
Pieredzes stāstu tūrē “Lavandu smarža un tradicionālais reģiona siers” devās Ieva Leišavniece un Sandra Igaune, kur dienas gaitā apmeklēja Sinagogu Lošticē, degustēja tradicionālo Olomouc sieru dažādās kombinācijās, iepazina siera ražotnes un rašanās vēsturi “A. W. Olomoucke Tvaruzky” muzejā. Tālākais ceļš sekoja uz biedrības Ryzacek darbošanās vietu, kur ar vietējās pašvaldības un projektu atbalstu ir izveidota zirgu terapijas vietu. Šajā vietā cilvēkiem ar kustību un attīstības traucējumiem iespējams saņemt ārstnieciskus pakalpojumus, lai uzlabotu savu dzīves kvalitāti, attīstītu kustību spējas un saņemtu psiholoģisko atbalstu. Apmeklētājiem bija iespējams arī pieiet pie zirgiem un veidot neverbālo komunikāciju. Lavandu fermā Bezděkov dalībnieki iepazina lavandu daudzveidību, novērtēja ēdamo lavandu garšu un smaržu dažādās lavandas maltītēs, apskatīja lavandas pārstrādes principus un ēteriskās eļļas ieguves metodes. Lavandu fermas apmeklējuma noslēgumā, ikviens dalībnieks sev izveidoja meģīņu lelles no lavandām un mākslinieču knipelētām, iepriekš sagatavotām mežģīnēm.
Valdes priekšsēdētāja M. Orniņa piedalījās stāstu tūrē “Jesenīku apkaime un pirmā hidroterapeita reģions”, ko organizēja VRG Vincenze Priessnitze pro Jesenicko. Brauciena laikā bija iespējams izbaudīt Jeseníky kalnu centra piedāvājumu un Jeseník pilsētu, piedaloties aktīvitātēs tādās kā klinšu kāpšanas siena un skrejriteņa nobrauciens. Ražotnē Adolfovice – Baudis model bija iespēja iepazīt uzņēmumu ar gandrīz 20 gadu pieredzi lidmašīnu un dronu ražošanā.
Kā viena no interesantākajām vietām bija Priessnitz Medical Spa Jeseník , kurā Vincens Priesnics 1822. gadā izveidoja pasaulē pirmo hidroterapijas institūtu, liekot pamatus jaunai ārstēšanas metodei -hidroterapijai.
Valdes locekle Daina Tutiņa piedalījās pieredzes tūrē “Dziļākais bezdibenis pasaulē un tās lauku apkārtne”. Stāstu tūri organizēja VRG Hranicko, kas norisinājās Olomoucas reģiona austrumu galā. Pieredzes stāsta apmeklētājiem bija iespējams iepazīt vietējā gleznainā Morāvijas ciemata iezīmes, Skaličkas pašvaldības darbību, kopienu un vietējo lauksaimnieku ikdienas dzīvi. Brauciena laikā bija iespēja nobaudīt arī vietējo zemnieku ražojumus. Kā viena no iespaidīgākajām vietām viņa pasaulē dziļākās, applūdušās bezdibeņa malas apmeklējums, kas atrodas Hranice karsta SPA zonā.
23.06.2022. visa diena tika veltīta tīklošanās aktivitātēs, iesaistot visus LINC2022, dalībniekus sporta aktivitātēs jauktās , dažādu valstu grupās. Dalībniekiem bija jāizpilda asprātīgi veiklības uzdevumi uz laiku. Labus rezultātus sasniedza arī komandas, kurās piedalījās arī Ziemeļlatgales partnerības pārstāvji. Vakara ceremonijas apbalvošanā VRG Šumperský venkov vadītājs Radim Sršeň svinīgi pasniedza sudraba medaļas D.Tutiņas pārstvētajai sporta spēļu komandai, savukārt zelta medaļas S. Igaunes sporta spēļu komandai.
Noslēguma pasākums norisinājās Velké Losiny pils pagalmā, kas ir viens no galvenajiem tūrisma objektiem Šumperkas reģionā ar krāšņiem koncertiem un noslēguma runām gan no Eiropas komisijas pārstāvjiem, gan organizatoriem un vietējiem līderiem. Pasākumā svinīgi tika nodots LINC karogs nākošajai pasākuma rīkotājvalstij – Itālijai, kur norisināsies LINC2023.