No 31.jūlija līdz 1.augustam biedrība “Ziemeļlatgales partnerība” organizēja pieredzes apmaiņas braucienu 26 esošajiem un topošajiem Balvu novada uzņēmējiem. Mums bija lieliska iespēja paviesoties Valmieras novadā pie biedrības “No Salacas līdz Rūjai”.
Pieredzes programmu iesākām ar Naukšēnu vīna darītavas apmeklējumu. Viesus sagaidīja vīna darītavas saimnieks un vīndaris Jānis Baunis. Tas ir stāsts par dēlu, kurš turpina tēva iesākto darbu. Tiek kopts tēva stādītais un selekcionētais paradīzes ābeļu dārzs. Tiek izmantotas vienīgi bioloģiskas audzēšanas metodes. Tā raža pārtop vīnā vai sidra dzērienā. Vīna gatavošana notiek jau otrajā paaudzē. Jānis līdz šim ir īstenojis 4 LEADER projektus un dažu gadu laikā ir radīts plašs vīnu sortimenta klāsts, modernizēta vīna ražotne. Ražotnes apskates laikā Jānis viesiem pastāstīja, ka teju katru gadu piedalās arī profesionālos konkursos, kuros ir iegūti labi rezultāti valsts mērogā. Vīna darītavā top arī sidri no pašu audzētiem paradīzes āboliem un tā var lepoties, ka daļa vīnu un sidru ir bioprodukti. Jāņa atbalsts ikdienas darbos ir sieva Diāna, kas atbild par produktu virzīšanu tirgū un nodrošina un e-veikala darbību.
Apmeklējumi turpinājās uzņēmumā SIA “Cietais rieksts”, kur saimniece Indra Rode dalījās ar pieredzi par uzņēmuma darbību un ražotnes modernizāciju. Piederošajās zemes platībās tiek audzētas upenes un smiltsērkšķi. Sezonas laikā uzņēmums iepērk dažādas ogas ( dārza un meža), sēnes un citu dabas produktus saldēšanai. Visiem iepirktajiem produktiem tiek veikta pirmapstrāde- attīrīšana , atdzesēšana un pēc tam tos ievieto lielās saldētavās. Saldētas ir gan fasētas ogas, gan svaigi spiestas sulas. Uzņēmums šobrīd īsteno LEADER projektu “SIA “Cietais rieksts” augļu un dārzeņu glabātavas modernizācija darbinieku darba vides pilnveidošanai un produktivitātes uzlabošanai”. Uzņēmumā tiek izmantotas inovatīvas tehnoloģijas- ogu attīrīšanai tika izgatavota unikāla , vietējā inženiera-racionalizatora radīta iekārta. Pēc iepazīšanās ar ražotni, dalībniekus gaidīja lieliska maltīte. Gardu zupu un ābolu plātsmaizi bija sagatavojusi mājražotāja Vasiļina Serma no Ramatas pagasta. Viņa savu uzņēmējdarbību sāka pagājušā gada pavasarī un, lai attīstītu ēdināšanas pakalpojumu, Vasiļina īstenoja LEADER projektu un iekārtoja moderni aprīkotu virtuvi ēdiena gatavošanai.
Pēc pusdienām dalībnieki devās uz teiksmaino Burtnieku ezeru, kur uzņēmējs Ojārs Beķeris viesus sagaidīja uz LEADER projekta ietvaros iegādātās pontonlaivas “Made Marija”. Grupai sadaloties divās daļās, tālāk sekoja izzinošs brauciens pa ezeru un Burtnieku apvienības vadītājas Kristīnes Auziņas stāsts par Valmieras novada pašvaldības īstenotajiem LEADER projektiem “Burtnieku centra pludmales labiekārtošana” un “Dabas mantojuma objekta – “Vīsraga dabas takas atjaunošana”. Vēlējāmies palepoties un reizē reklamēt arī mūsu novada jaunāko tūrismam piemēroto objektu Zilākalnā. Uzkāpjot jaunajā skatu tornī , mūsu acīm pavērās Latvijas dabas krāšņums. Pieredzes dienas noslēgumā dalībnieki apmeklēja uzņēmumu SIA Terūna Matīšos. Saimnieks Jānis Šļaukstiņš ir izveidojis zīmolu “Bauņu bullītis” un kopā ar ģimeni un palīgiem nodarbojas ar gaļas šķirnes liellopu audzēšanu un produktu sagatavošanu. Saimnieks , iepazīstinot ar ražotni, mums pastāstīja par savu pieredzi gaļas pārstrādes uzņēmuma vadīšanā. Viņš šajā jomā strādā jau devīto gadu. Kā Jānis uzsver : “Ģimenes uzņēmumā ir pilns cikls – no lopu audzēšanas līdz augstvērtīgās liellopu gaļas pārstrādei. Lai to nodrošinātu mums ir pašiem sava sertificēta kautuve un gaļas pārstrādes cehs.” Kā noskaidrojām – galvenais produkcijas noiets ir Rīgas restorānos un kafejnīcās, bet nu jau esot jūtams pieprasījums arī Valmierā, Cēsīs un Siguldā. Jāņa stiprais atbalsts uzņēmuma vadīšanā ir sieva Silva. Viņa sniedz radošu ieguldījumu mājas kafejnīcu dienu organizēšanā un viesmīlībā un dod lielu pienesumu uzņēmuma popularizēšanā sociālajos tīklos. Arī šajā reizē Silva bija sarūpējusi produktu degustāciju- dažādas liellopu gaļas delikatesēm, tartaru un izcili pagatavotu steiku. Pašā vakarā, pēc iedvesmojošas dienas, viesus sagaidīja un izmitināja viesmīlīgais lauku mājas “Lantus” saimnieks Māris Šternmanis. Otrajā dienā, pēc kārtīgām saimnieču sarūpētām brokastīm, pieredzes brauciena dalībnieki devās uz uzņēmumu SIA “WoodHeart”, kur īpašnieks Tālis Grīnbergs viesiem pastāstīja savu veiksmes stāstu un vīziju par attīstības perspektīvām. Topošajiem un esošajiem uzņēmējiem bija iespēja izstaigāt 200m2 lielo ražotni un uzdot sev interesējošus jautājumus. Uzņēmējs izstāstīja par 2 īstenotajiem LEADER projektiem un citām atbalsta programmām , kas līdzfinansējušas ieguldījumus inovatīvu tehnoloģiju iegādē un infrastruktūras attīstībā. Divu dienu pieredzes pasākuma noslēgumā biedrība “Ziemeļlatgales partnerība” apmeklēja uzņēmumu Valmiermuižas alusdarītava. VRG “No Salacas līdz Rūjai” administratīva vadītājā Ineta Andersone un valdes locekle Daiga Siliņa pastāstīja viesiem par NVO “Valmiermuižas kultūras biedrība” īstenotajiem LEADER projektiem pils parka attīstībai – izveidots rotaļu laukums bērniem, uzstādīta nojume un koka soliņi, iegādāts kino aprīkojums un teltis pasākumiem. Biedrība dibināta 2012. g. un aktīvi darbojas, attīstot labvēlīgu ekonomisko, sociālo un kultūrvidi Valmiermuižā un Valmieras novadā.
Neizsakāms paldies biedrībai “No Salacas līdz Rūjai” par skaisto un viesmīlīgo uzņemšanu! Šajās dienās uzņēmēji guva lielisku ieskatu citu aktīvo darītāju ikdienā un darbā, guva neatsveramu pieredzi, jaunas idejas un iedvesmas turpmākajam darbam!
Braucienu rīkoja biedrība “Ziemeļlatgales partnerība” sadarbībā ar Ziemeļlatgales biznesa un tūrisma centru.
Foto: Gunita Kaša