Home / Jaunumi / Grafiti meistarklase jauniešiem!

Grafiti meistarklase jauniešiem!

13.oktobrī Balvu novada Bērnu un jauniešu centrā notika tikšanās ar grafiti mākslinieci Oksanu no Rīgas. Pasākums notika projekta “Ne tikai grāmatas– bibliotēkas uzņēmējdarbības atbalstam II” ietvaros.

Uz tikšanos bija ieradušies Balvu pilsētas un Rugāju pagasta jaunieši, kuriem interesē grafiti māksla, un citi interesenti. Tikšanās pirmā daļa bija iepazīšanās, kurā nodarbības vadītāja mazliet pastāstīja par sevi, atklājot, ka zīmē grafiti un strādā par asistenti māksliniekam KIWIE, kā arī ar vēsturiskiem un mūsdienīgiem faktiem un zīmējumu piemēriem ievedot klātesošos grafiti kultūras pasaulē. Savukārt tikšanās otrajā daļā jauniešiem bija iespēja radoši izpausties un doties uz Kubulu pagastu, kur viņu grafiti zīmējumiem tika atvēlēta siena, kas pakāpeniski ieguva krāsainu un māksliniecisku izskatu.

Grafiti, kā skaidroja Oksana, ir attēls, zīmējums vai uzraksts, kas atstāts uz ārpus telpām esošas virsmas pilsētvidē, piemēram, nama sienas, mūra, žoga, atkritumu tvertnes utt. Grafiti vēsture ir daudzveidīga un sākas jau senos laikos ar ierakstiem un zīmējumiem uz sienām un vilcieniem. Modernā grafiti attīstība sākās 20.gs. vidū, kad tas kļuva par svarīgu ielas mākslas sastāvdaļu un saistījās ar hip-hop kustību. Kopš tā laika grafiti ir piedzīvojis daudzas izpausmes formas un kļuvis par svarīgu kultūras un mākslas fenomenu visā pasaulē. “Grafiti nav legāls, ar to nodarboties nedrīkst. Ja jums ir legālā siena, var iet un izpausties, bet noteikti ir noteikumi, kas jāievēro, un mākslinieki tos ievēro. Nedrīkst zīmēt uz svaigi krāsotas fasādes, privātiem žogiem, elektrības būdām. Vajag zīmēt saskaņoti jeb pārvērst zīmēšanu par legālu nodarbi, jo darboties mierīgā atmosfēra ir labāk nekā zīmēt un skatīties apkārt,” uzsvēra Oksana.

Nodarbības vadītajā pastāstīja sīkāk par vairākiem pasaulē un Latvijā atzītiem grafiti māksliniekiem. “CORNBREAD” jeb Darryl McCray bija viens no pirmajiem cilvēkiem, kurš sāka veidot grafiti uz sienām Filadelfijas pilsētā ASV jau 1960.gadu beigās. “Cornbread” ir būtisks cilvēks grafiti kustības vēsturē.

Grafiti mākslinieki Latvijā:

  • SKUBA sāka iesaistīties grafiti jau 13 gadu vecumā. Pirmajos gados viņš sāka zīmēt jeb tagot uz sienām, izmantojot marķierus, jo pūšamās krāsas bija dārgas, kā arī nebija vēlmes taisīt lielformātā darbus. Gadu gaitā viņš pakāpeniski eksperimentēja ar dažādam krāsām un mākslās tehnikām, zīmējot “Skuba” uz sienām, kā rezultātā viņš ir viens no Latvijas māksliniekiem, kurš specializējas burtu zīmēšanā.
  • ZOE – šis mākslinieks sāka savu ceļu 11 gadu vecumā, kad atrada uz ielas lietotu pūšamo krāsu. Jau tajā laikā Zoe aizrāvās ar zīmēšanu un viņam bija vēlme zīmēt lielformātā darbus. Viņš sāka pētīt Rīgas ielas un meklēt dažādus grafiti darbus. Visvairāk mākslinieks iedvesmojies no dejotājam “LYS” veltītā darba.
  • BIKTI grafiti ceļš sākas 13 gados, kad viņas tētis iedeva viņai pūšamās krāsas un teica, ka meita tās var izlietot, tikai ne mājās. Viņas tētis kādreiz pārvadāja pūšamās krāsas Latvijā, tāpēc Bikti vienmēr dabūja brāķus, ar ko zīmēt. Laikam ejot, viņa iepazinās ar daudziem grafiti māksliniekiem. Viens no tiem bija KRYS, kurš uzņēmās organizēt “Grafiti Jam” Salaspilī. Bikti aizgāja, uzzīmēja un uzvarēja. Tas viņai lika vēl vairāk iemīlēt grafiti kultūru un izpausties uz ielām.
  • ASTRAL jeb Austra ir multimediju māksliniece, kura pārstāv dažādas vizuālās valodas formas, sākot ar grafiku, fotogrāfiju, beidzot ar grafisko dizainu un grafiti. Ar grafiti nodarbojas kopš 2010.gada, bet pirmo reizi zīmēja 14 gadu vecumā, tunelī. Māksliniece pārsvarā gleznoja sejas, taču šobrīd viņas stils ir dažādu burtu un tēlu bagāts. Viņas stils ir unikāls, neviens neglezno burtus tā, kā to dara Austra.
  • SEKAS stāsts sākās 10 gadu vecumā, kad viņš sāka pamanīt grafiti. Ap 13 gadiem viņš pirmo reizi pamēģināja zīmēt uz sienām. Līdz pat šodienai mākslinieks nodarbojas ar grafiti un sadarbojas ar daudziem latviešu māksliniekiem, tai skaitā ar KIWIE, SKUBA, Bikti u.c. Sekas ir piedalījies visos grafiti festivālos Latvijā un ir viens no aktīvākajiem māksliniekiem. Kā pats mākslinieks teica: “Grafiti ir mana dzīve un es nevaru sevi iedomāties bez tā.”
  • KIWIE ir latviešu mākslinieks, kurš pazīstams ar resnā briesmoņa (Fat Monster) attēlošanu pilsētvidē. Kopš 2006.gada KIWIE nodarbojas ar grafisko dizainu, produktu un modes dizainu, specializējas ielu mākslā un košos, bieži lielformāta zīmējumos. Viņš ir Latvijā viens no atpazīstamākajiem māksliniekiem. 2014.gadâ Rīgā, Tallinas ielā, sadarbībā ar “Rudens Stencil” izveidoja lielāko grafiti ielu gleznojumu Baltijas valstīs ar nosaukumu “Saule, Pērkons, Daugava”, kas ir aptuveni 800m2 liels. 2021.gadâ KIWIE izveidoja digitālo izstādi, kurā bija iespējams iegadāties tiesības uz mākslinieka darbiem, izmantojot blokķēžu tehnoloģiju (NFT).

Radoša grafiti darbnīca Ikvienu klātesošo jaunieti nodarbības vadītāja aicināja eksperimentēt ar krāsu pārejām un uzrakstīt vai uzzīmēt piecas lietas, ko viņš vai viņa negribētu zīmēt, un piecas lietas, ko gribētu zīmēt, un tad mēģināt tās samiksēt. Piemēram, daži vēlas un viņiem padodas zīmēt kokus, bet negrib zīmēt rokas, tad var uzzīmēt koku, no kura aug rokas. Zīmējot un domājot par skicēm, jaunieši izmantoja iespēju uzdot jautājumus grafiti māksliniecei. Piemēram, par to, kas var notikt, ja zīmētājus uz ielas pieķer policija. Oksana atzina, ka viņai nav bijusi pieredze ar policiju, tomēr neiesaka staigāt pa ielām un zīmēt. Ir, protams, forši zīmēt un izpausties, bet labāk to darīt, saskaņojot ar sienu īpašniekiem. Citreiz, iespējams, policija var pievērt acis, ja zīmē uz graustiem, bet citreiz var nākties maksāt naudas sodu. Jauniešus iepazīstināja ar krāsu flakoniņu dažādību un pieejamību, ar to, cik šauras vai platas līnijas iespējams uzzīmēt, kuri flakoniņi vairāk piemēroti fona zīmējumam. Pie sienas Kubulu pagastā Oksana ieteica katram izvēlēties ne pārāk lielu laukumu, kur, izmantojot krāsas, radoši izpausties. Jaunieši ieklausījās padomos un, var teikt, ar entuziasmu un degošām acīm ķērās pie darba. Pie pirmajām līnijām varēja manīt, ka katram ir savs rokraksts un idejas, ko vēlas realizēt. Viņu sniegumu ar interesi vēroja daži vietējie iedzīvotāji, piemēram, seniore Anna, kura izteica prieku un sajūsmu par jauniešu darbošanos, jo siena ar krāsainiem zīmējumiem atdzīvina vidi, dara to košāku un dzīvespriecīgāku, īpaši gada tumšākajos mēnešos.

Grafiti meistarklase jauniešiem ir viens no sešiem projekta pasākumiem jauniešiem, ko organizē biedrība “Ziemeļlatgales partnerība” projektā “Ne tikai grāmatas – bibliotēkas uzņēmējdarbības atbalstam II”. Pateicoties Intai Rozītei (izklaides un atpūtas centrs “Škladi” Kubulos), mums Balvu novadā tagad ir legāla atvērtā grafiti siena, kur atļauts zīmēt ikvienam grafiti fanam. Paldies uzņēmējai par iespēju!

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild biedrība “Ziemeļlatgales partnerība” un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.

Mainīt teksta izmēru