Ar smaidīgo, labsirdīgo, pūkaino, balto suni es iepazinos pavisam nejauši, kad meklēju kādu interesantu, netradicionālu nodarbību bērnu vasaras nometnei Rugājos pāris gadus atpakaļ. Toreiz Ingrīda Supe ar Doru un nupat iegādāto Sani atbrauca uz Rugājiem un apbūra arī tos bērnus, kuri līdz šim no suņiem baidījās. Smaidīgās suņu meitenes iekaroja bērnu sirsniņas bez īpašas piepūles, arī to bērnu, kuri sākumā no suņiem pabailīgi slēpās aiz citu mugurām. Pēc nodarbības Doru un Sani glaudīja visi bez izņēmuma!
Tagad kanisterapijas nodarbībām ir radīta īpaša vieta – atbalsta mājas “Brīvupes” Balvu novada Kubulu pagasta Tutinavā. Pateicoties Ingrīdas uzņēmībai, Ziemeļlatgales partnerības darbinieku iedrošinošajam atbalstam un LEADER programmas finansējumam ēkas atjaunošanai.
Atklāšanas laikā Ingrīda Supe pateicās ikvienam, kurš noticēja viņas iecerei un atbalstīja visu šo projekta īstenošanas laiku, īpašs paldies izskanēja ģimenei, būvniekiem un arī kaimiņiem!
Balvu novada pašvaldības priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs apsveica jauno sociālo uzņēmumu un klātesošo atzinību izpelnījās solījums turpmāk pastiprināti rūpēties par pašvaldības grants ceļa kvalitāti, kas ved mazos klientus uz atbalsta māju “Brīvupes”.
No šī brīža atbalsta mājās “Brīvupes” nu jau jaunā kvalitātē turpinās attīstīt un paplašināt sniegto pakalpojumu klāstu un apjomu, kur atbilstošā, klientam ērti pieejamā vidē, tiek nodrošināti kanisterapijas pakalpojumi, Montesori medicīniskās pedagoģijas nodarbības un citi rehabilitāciju un attīstību veicinoši pakalpojumi bērniem no dažādām sociālajām grupām.
Kas tad tur ir tik īpašs – kanisterapijā, jautāsiet? Pirmais, kas nāk prātā – daudz pozitīvu sajūtu un emociju, ko sniedz suns. Bet, ja nopietni – kanisterapija ir savstarpējā mijiedarbība speciālistam, bērnam un sunim. Nodarbībās suns līdzdarbojas, vēro, guļ blakus un viņa klātbūtne motivē darboties, jo pēc izpildītiem uzdevumiem ir iespējams suni pabarot, izķemmēt, dot komandas, izvest pastaigāties un, to zinot, bērnam vēlme darboties ir daudz lielāka. Kanisterapija ir piemērota gan bērniem, gan arī pieaugušajiem, šobrīd gan Ingrīda strādā tieši ar bērniem, palīdzot dažādu problēmu risināšanā.
Daži fakti par kanisterapiju:
- Par kanisterapijas metodes pamatlicēju uzskata bērnu psihiatru Borisu Levinsonu ASV. Viņš, strādājot ar bērniem slimnīcā, ņēma līdzi savu suni. Ārsts novēroja, ka suns izraisa bērnos pozitīvu reakciju.
- Interesanti, ka arī psihoterapijas tēvs Zigmunds Freids uzskatīja, ka suns var palīdzēt, piemēram, mazināt trauksmi, tāpēc seansa laikā bieži klāt bija viņa čau-čau šķirnes suns.
- Suņu terapija patlaban ir visvairāk izpētītā dzīvnieku terapijas joma, piemēram, zinātniski pierādīts, ka bērniem ar autiskā spektra traucējumiem kanisterapijas laikā notiek pozitīvi uzlabojumi.
- Cits pētījums apstiprina – ja līdzās atrodas terapijas suns, bērniem pēc operācijas nav nepieciešams tik daudz pretsāpju medikamentu un operētās vietas labāk dzīst.
- Mūsdienās suņus terapeitus var sastapt arī slimnīcās un pansionātos.
Atbalsta mājas “Brīvupes” saimniecēm – Ingrīdai un abām suņu meitenēm no sirds vēlam izdošanos un ceram, ka LEADER programmas finansējums kalpos par labu pamatu sociālā uzņēmuma izaugsmei!
Informāciju sagatavoja: Mārīte Orniņa